Spektakl komediowy - Moliere Tartuffe ...sceny ze "Świętoszka" - tak było

Moliere na radlińskiej scenie

17 kwietnia 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbył się spektakl teatralny pt: Moliere Tartufe… sceny z „Świętoszka” w reżyserii Janusza Majewskiego. Sztuka jest adaptacją słynnej komedii Moliera pod tym samym tytułem. Utwór krytykuje z jednej strony fałszywą pobożność, hipokryzję, obłudę, a z drugiej naiwność człowieka, lekkomyślność i nieodpowiedzialność. Młodzi aktorzy Radlińskiego Studia Teatralnego musieli zmierzyć się z trudnym zdaniem, by oddać atmosferę XVII –wiecznego światka mieszczańskiego, jednocześnie wykazując ponadczasowość problemów, postaw i zachowań. Skomplikowane było z pewnością opanowanie archaicznego już dzisiaj barokowego języka, tym bardziej, że pisarz zastosował rymy. Zespołowi aktorskiemu udało się unieść wielkość Molierowego dzieła. Młodzi ludzie z pełnym zaangażowaniem odegrali przypisane im role. Widać, że stanowią zgrany zespół. Sprawdziła się Agata Skatuła w niełatwej, acz ciekawej roli Doryny oraz Daria Macha, która wcieliła się w postać pani Pernelle – matki Orgona – świetnie oddając cechy, zachowania, tembr głosu starszej osoby.

Wisienką na torcie okazały się gościnne występy dwóch panów: Janusza Majewskiego – reżysera spektaklu – w roli Orgona oraz Tomasza Milera – dyrektora MOK-u w Radlinie – w roli Kleanta. Panowie wyrazy uznania. Jesteście wielcy! Bardzo dobra oprawa muzyczna, pasująca do tekstu, scen, tempa akcji została specjalnie stworzona na potrzeby tego przedstawienia przez Piotra Tolsdorfa. Na szczególne wyróżnienie zasługują efektowne kostiumy zaprojektowane i wykonane przez Wiesławę Sobczak-Skabę. Wzbogaciły one funkcjonalną, aczkolwiek skromną scenografię. No cóż, amatorski zespół okazał się profesjonalny pod każdym względem.(im.)