Młodzieżowy Teatr „Zwierciadło” w nowej premierze.

W ostatnich dniach stycznia na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie młodzi aktorzy z teatru „Zwierciadło” zaprezentowali się w sztuce „Czarodziejskie ziarno” opartej na opowiadaniu Marii Konopnickiej pt. „Jak to ze lnem było”.

Odbyło się pięć przedstawień. Salę wypełnili uczniowie radlińskich, rybnickich i wodzisławskich szkół. Licznie przybyli też rodzice i przyjaciele młodych aktorów a także ich starsi koledzy grający na tej samej scenie przed laty.

Chciałoby się powiedzieć, że fabuła sztuki jest powszechnie znana, ale wśród dzisiejszej młodzieży to niekoniecznie musi być prawdą. Zresztą sama historia nie jest najważniejsza, ważniejsze są odniesienia funkcjonujące ponadczasowo. Baśniowe postacie poruszające się w przepięknej scenerii królewskich ogrodów, zamkowego lochu, zamieszkałego przez ducha tak strasznego, że boi się samego siebie czy komnaty tronowej zadają pytania wielce poruszające. Czy oszukiwanie innych jest zarezerwowane dla króla? Czy „słowo królewskie” jest tylko banałem wzbudzającym powszechny śmiech „szlachetnie urodzonych”? Wreszcie czy próba sprawiedliwego osądzenia władzy musi się skończyć w lochu?

Dla większości występujących „Czarodziejskie ziarno” było scenicznym debiutem. Moim zdaniem – debiutem bardzo udanym. Dla „Zwierciadła” była to dwunasta udana premiera a dla publiczności wspaniałe, kulturalne przeżycie. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać następnego.

„Czarodziejskie ziarno”: scenariusz na kanwie opowiadania Marii Konopnickiej pt. „Jak to ze lnem było” i reżyseria - Janusz Majewski, kostiumy i scenografia Wiesława Sobczak-Skaba, grają aktorzy Młodzieżowego Teatru „Zwierciadło”: Król – Patryk Mazur, Królowa – Anna Gembalczyk, Wielmoża I – Mikołaj Czogalik, Wielmoża II – Monika Pander, Ochmistrz – Filip Zawada, Błazen – Klaudia Kieś, Strażnik – Agata Skatuła, Rózia – Patrycja Zbyrowska, Mądry Człowiek – Marta Sirdak, Kuba- Ewa Jakubowska, Jasiek – Wiktoria Pniaczek, Osiołek, Duch, Służka – Marta Miler, gościnnie wystąpiły jako Damy Dworu i Tanecznice: Alicja Brejza, Malwina Błaszczak, Pola Rok, Natalia Wojciechowska, Katarzyna Krause, Anita Kochan i Natalia Fijoł z Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Wenus pod kierownictwem Mariety Kuczery – Rok.

Tomasz Miler